Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроїв


Кожен початківець користувач Android планшета або телефону, подорожуючи по тематичних сайтах і форумах, рано чи пізно стикається з згадкою загадкового  ClockworkMod Recovery, яке особливо часто згадується в інструкціях з Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроїв


Так що ж таке ClockworkMod Recovery, для чого воно призначене, і як з ним правильно звертатися? На ці питання я постараюся вам дати відповідь у цій статті, яка містить повну інструкцію по роботі з ClockworkMod Recovery.


У двох словах, ClockworkMod Recovery або ClockworkMod або просто CWM - Це альтернативне рекавері (recovery) для Android пристроїв. Інструкція по роботі з ClockworkMod Recovery містить такі розділи:

{LikeAndRead}

1. Що таке recovery?

2. Введення в альтернативне recovery ClockworkMod

3. Установка ClockworkMod Recovery

4. Запуск ClockworkMod Recovery

5. Призначення пунктів меню ClockworkMod Recovery

6. Створення резервних копій та відновлення за допомогою ClockworkMod

7. Установка прошивок, оновлень, ядер та іншого на Android пристрій за допомогою ClockworkModЩо таке recovery?

Кожен Android планшет або телефон має заводське recovery, яке можна завантажити під час увімкнення пристрою, натиснувши певну комбінацію клавіш. Заводське recovery, зазвичай вміє встановлювати оновлення системи з файлу update.zip і робити очищення системи.

{LikeAndRead}


Введення в альтернативне recovery ClockworkMod

ClockworkMod Recovery - Це набагато більш потужна, в порівнянні з заводської, утиліта (меню) відновлення системи, яка дозволяє робити повні резервні копії всієї системи пристрою, встановлювати на нього програмне забезпечення, прошивки, ядра і багато іншого, що зазвичай не дозволяє робити заводське рекавері. ClockworkMod, встановлюється в спеціальний системний розділ внутрішньої пам'яті планшета або телефону, на місце заводського меню відновлення.

ClockworkMod Recovery може виручити вас у деяких, здавалося б, безвихідних ситуаціях. Навіть якщо ваш планшет або телефон не може завантажитися, в багатьох випадках за допомогою CWM ви можете відновити систему з усіма її налаштуваннями і додатками.

{LikeAndRead}

Ось приблизний перелік того, що ви можете робити з допомогою ClockworkMod Recovery:

• Встановлювати кастомних прошивки і неофіційні ядра  

• Встановлювати заводські оновлення системи, доповнення та виправлення

• підключається до комп'ютера через USB в режимі знімного накопичувача

• підключається до комп'ютера через USB для роботи з програмою ADB

• Створювати повну резервну копію поточної прошивки і окремих її частин (система, налаштування, додатки)

• Відновлювати пристрій з раніше створеної резервної копії

• Робити скидання на заводські налаштування (Wipe - data / factory reset), очищати кеш (wipe cache), очищати далвік-кеш (wipe Dalvik-cache), очищати статистику батареї (wipe battery stats)

{LikeAndRead}

• Створювати розділи на карті пам'яті і форматувати їх

ClockworkMod Recovery створено розробником Koushik Dutta (відомим ще як Koush) і існують версії CWM для більшості Android телефонів і планшетів.


Установка ClockworkMod Recovery

Для безлічі смартфонів і деяких планшетів установка ClockworkMod Recovery - дуже проста процедура, достатньо лише встановити з Маркета програму ROM Manager і першим пунктом в її меню буде пункт установки ClockworkMod. Для інших пристроїв можуть існувати окремі утиліти, подібні додатком Acer Recovery Installer для планшета Acer Iconia Tab, або ж ClockworkMod Recovery на них встановлюється за допомогою програми adb.

{LikeAndRead}


Запуск ClockworkMod Recovery

Завантажити планшет або телефон у в ClockworkMod Recovery можна кількома способами.

1. За допомогою програми ROM Manager, вибравши в її меню пункт «Завантажити режим Recovery».

2. За допомогою натискання певної комбінації клавіш при включенні пристрою. Ця комбінація залежить від моделі пристрою. На багатьох пристроях в рекавері можна потрапити, натиснувши при їх включенні одночасно кнопки зменшення гучності і включення живлення.

3. За допомогою програми ADB. Якщо ви налаштували підключення до комп'ютера за допомогою програми ADB, завантажити свій планшет в recovery ви можете за допомогою команди:

{LikeAndRead}

adb reboot recovery

Призначення пунктів меню ClockworkMod Recovery

Завантаживши свій планшет в ClockworkMod Recovery, ви насамперед побачите його основне меню:

Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроїв
Скріншоти зроблені в одній з найпоширеніших версій ClockworkMod recovery 3.0. Більш нові версії CWM і версії для різних пристроїв можуть мати трохи інше меню, але основні його функції залишаться без змін.

На більшості пристроїв, переміщатися по пунктах меню, зазвичай можна за допомогою кнопок управління гучністю. За допомогою кнопки включення вибирається потрібний пункт меню. У деяких пристроях можуть бути задіяні й інші кнопки, наприклад для повернення в попереднє меню.

{LikeAndRead}

У всіх підменю, повернутися до попереднього меню можна вибравши пункт +++++Go Back + + + + +

Призначення пунктів основного меню:

1. reboot system - перезавантаження пристрою

2. apply update.zip from sdcard - це один з найбільш часто використовуваних пунктів ClockworkMod Recovery.

З його допомогою можна встановлювати, як офіційні, так і неофіційні (кастомних) прошивки, встановлювати ядра, теми та інше програмне забезпечення, яке повинне знаходитися у файлі update.zip, який ви повинні розмістити в корені картки пам'яті (у файловому менеджері Android пристрою це папка / sdcard).
Після вибору цього пункту ви потрапляєте в наступне меню, де ви повинні підтвердити свій вибір, перейшовши до пункту Yes - Install / sdcard / update.zip

{LikeAndRead}

Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроїв

3. wipe data / factory reset - повний скидання налаштувань, даних і кеша. Після цього ваш телефон або планшет повернеться до того стану, в якому він продавався в магазині. ClockworkMod очистить розділи / data та / cache у внутрішній пам'яті пристрою. Також буде видалено всі з системної папки ". Android_secure" на карті пам'яті і розділ sd-ext.

4. wipe cache partition - очищення розділу / cache у внутрішній пам'яті. Будуть очищені всі тимчасові дані, які накопичила система і програми. Цей пункт використовується зазвичай перед установкою нової прошивки або ядра.
 

5. install zip from sdcard - установка zip файлу з карти пам'яті. Після вибору цього пункту ви потрапите в наступне підменю:

{LikeAndRead}

Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроїв
Його пункти означають наступне:

•  apply / sdcard / update.zip  - цей пункт повністю аналогічний пунктом 2 головного меню «apply update.zip from sdcard»  

•  chooze zip from sdcard - вибрати. zip файл на карті пам'яті для установки.

Цей пункт теж схожий на пункт 2 і також використовується для установки прошивок, ядер та інших модів. Єдина його відмінність - це те, що установку можна зробити з будь-якого zip файла з будь-яким ім'ям, розташованого в будь-якому місці карти пам'яті. Після того як ви виберете цей пункт, відкриється список файлів і папок на вашій карті пам'яті, з якого потрібно вибрати. Zip файл для установки.

{LikeAndRead}

Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроїв
•  toggle signature veritification - вкл / викл перевірку підпису файлу.

Якщо ви дозволите режим перевірки підпису (Signature check: Enabled), ви не зможете встановлювати альтернативні прошивки, які не були підписані розробником. Більшість кастомних прошивок розробники не підписують.

•  toggle script assert - вкл / викл скрипт затвердження.

Цей пункт призначений для внутрішнього застосування у CWM, і вам він ніколи не знадобиться, тому краще його не чіпати.

•  +++++Go Back + + + + + - цей пункт, як уже згадувалося, використовується для повернення в попереднє меню ClockworkMod

6. backup and restore - створення та відновлення резервних копій. Ще один з найважливіших пунктів ClockworkMod. За допомогою нього, ви можете зробити повну копію всієї системи планшета, разом з даними і додатками наявними в його внутрішньої пам'яті - так званий Nandroid backup, або знімок системи, а потім при необхідності повернути планшет до цього стану. Це меню виглядає так:

{LikeAndRead}

Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроївЙого пункти означають наступне:

Backup - створення резервної копії всіх розділів у внутрішній пам'яті пристрою.

Резервна копія буде збережена на карті пам'яті. Типово назву резервної копії містить час і дату її створення. Ви можете перейменувати резервну копію. Назва повинна складатися з латинських букв і цифр і не містити пропусків

Restore - відновлення всіх розділів з обраної резервної копії.

Вибравши цей пункт, ви побачите список наявних на картці пам'яті резервних копій і можете вибрати з нього необхідну для відновлення копію.

Advanced Restore - відновлення певного розділу з обраної резервної копії.

{LikeAndRead}

Ви можете вибирати окремий розділ, який ви хочете відновити з резервної копії - boot, system, data, cache або розділ sd-ext як показано на скріншоті:

Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроїв

7. mounts and storage - Монтування окремих розділів, їх форматування і монтування пристрою як USB накопичувача при підключенні до комп'ютера (монтування робить розділи або папки доступними для використання).

Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроїв
Пункти цього меню означають наступне:

•  mount / system - монтування системного розділу

•  unmount / data - Отмонтірованіе розділу з даними

•  unmount / cache - отмонтірованіе розділу з кешем

•  mount / sdcard - монтування карти пам'яті

•  mount / sd-ext - монтування Linux розділу ext на картці пам'яті (якщо він є)

{LikeAndRead}


•  format boot, format system, format data, format cache  - форматування відповідних розділів.

Увага! будьте обережні з цими пунктами меню. Наприклад, форматування розділу system, знищить вашу операційну систему (поточну прошивку). Після форматування розділу boot, ви не зможете завантажити свій пристрій і воно перетвориться в цеглу.

•  format sdcard - форматування картки пам'яті

•  format sd-ext - форматування Linux розділу на карті пам'яті

•  mount USB storage - Підключення планшета або телефону до комп'ютера в режимі знімного накопичувача

8. advanced - Додаткові функції ClockworkMod.

Що таке ClockworkMod Recovery і як за допомогою нього зробити повну резервну копію, відновити пристроїв
Це меню складається з наступних пунктів:

{LikeAndRead}

•  Reboot Recovery - Перезавантаження пристрою знову в recovery

•  Wipe Dalvik Cache - очищення кеша віртуальної Java машини Dalvik, яка використовується для запуску додатків. Цей пункт меню зазвичай використовується перед установкою нової прошивки, особливо неофіційною.

•  Wipe Battery Stat - скид статистики роботи акумулятора. Вважається, що цей пункт потрібно використовувати в тому випадку, коли системний індикатор рівня заряду батареї показує неправильні значення. Однак компанія Google, розробник системи Android стверджує, що це не повинно впливати на правильність показань індикатора.

•  Report Error - повідомити про помилку. Ви можете повідомити про помилку ClockworkMod recovery її розробнику. Журнал помилки буде записаний на карту пам'яті, і ви можете відправити його розробнику за допомогою програми ROM Manager.

{LikeAndRead}

•  Key Test - перевірка працездатності кнопок пристрою, при натисканні на кнопку, видає її код

•  Restart adb - перезавантаження ADB сервера. Цей пункт допомагає, коли пристрій перестало реагувати на команди програми ADB, коли воно підключено через USB кабель

•  Partition SD Card - Створення розділів на карті пам'яті. Цей пункт використовується для створення / sd-ext та / swap розділів на карті пам'яті. Розділ / sd-ext може використовуватися деякими прошивками при нестачі внутрішньої пам'яті пристрою, наприклад для розширення розділу / data. Розділ / swap зазвичай використовується для прискорення роботи Android пристрою.

{LikeAndRead}

•  Fix Permissions - Виправити права доступу до файлів і розділах. Цей пункт використовується для того, щоб повернути до заводського стану права доступу до системних файлів і папок, які можуть бути змінені некоректною роботою деяких root додатків, що може призвести до зависань та збоїв у роботі планшета або телефону.

Створення резервних копій та відновлення пристрою за допомогою ClockworkMod

Як ви вже знаєте, за допомогою ClockworkMod можна створити повну резервну копію прошивки планшета або телефону (Nandroid). CWM робить знімки всіх наявних у внутрішній пам'яті пристрою розділів і папки ". Androidsecure", розташованої на карті пам'яті пристрою. Робиться знімок не тільки операційної системи, з усіма її налаштуваннями, а й встановлені додатки.

{LikeAndRead}


Робимо резервну копію (Nandroid Backup):

- Перезавантажуємо пристрій у CWM recovery

- Відкриваємо пункт "backup & restore"

- Вибираємо "backup"

- Підтверджуємо вибір, перейшовши до пункту "Yes"

- Після створення копії виходимо з CWM за допомогою пункту  "Reboot system now" (Перезавантаження)

У вас на картці пам'яті з'явиться файл з повною резервною копією, розташований у папці clockworkmod / backup. Назва файлу складається з дати і часу створення копії, але ви можете його перейменувати. Не використовуйте в імені файлу російські символи і пропуски.

Відновлення пристрої з резервної копії за допомогою ClockworkMod:

{LikeAndRead}


- Перезавантажуємо пристрій у CWM recovery

- Відкриваємо пункт "Backup & restore"

- Вибираємо "restore"

- Вибираємо зі списку потрібну резервну копію.

- Підтверджуємо вибір, перейшовши до пункту "Yes".

Після закінчення відновлення, виходимо з CWM за допомогою пункту Reboot system now (перезавантаження)

Примітка:

Окремі програми з резервної копії ClockworkMod Recovery, СМС та налаштування WiFi, не чіпаючи поточну прошивку, можна відновити за допомогою програми AppExtractor. Також уміє витягувати додатки з резервної копії програма Titanium Backup.


Установка прошивок, оновлень, ядер та іншого на Android пристрій за допомогою ClockworkMod

Всі альтернативні прошивки, кастомних ядра, русифікатори, доповнення, прикраси, пакети програм, які можна встановити на планшет або телефон за допомогою ClockWorkMod recovery-упаковані у вигляді zip файл.

{LikeAndRead}


Перш ніж що або встановлювати на свій пристрій, не забудьте зробити повну резервну копію поточної прошивки, щоб потім можна було безболісно повернути ваш планшет або телефон в початковий стан.

Переконайтеся, що акумулятор вашого пристрою достатньо заряджений повністю, і відключіть його від комп'ютера і зарядного пристрою.

Файл, який ви хочете прошити, скопіюйте на карту пам'яті, краще за все в її корінь, НЕ Розпаковувавши ЙОГО. Переконайтеся, що ім'я файлу складається тільки з латинських букв і цифр і не містить пробілів та спеціальних символів.

Якщо ви встановлюєте нову прошивку, обов'язково зробіть повне очищення за допомогою пункту "wipe data / factory reset"

{LikeAndRead}Приступаємо до прошивці:

- Вставляємо картку пам'яті у пристрій

- Перезавантажуємо пристрій у ClockWorkMod recovery

- Вибираємо пункт "install zip from sdcard".

- Відкриваємо пункт "choose zip from sdcard".

- У вікні, знаходимо наш файл, він знаходитиметься внизу, після списку папок (якщо вони є на карті пам'яті)

- Підтверджуємо вибір, перейшовши до пункту "Yes".

- Після закінчення прошивки повертаємося до попереднього меню, за допомогою пункту «+++++Go Back + + + + +»

Після прошивки будь-яких zip файлів вкрай рекомендується робити очищення кешу і dalvik кеша.

{/LikeAndRead}